top of page

Energetska učinkovitost i obnova zgrada

Energetska učinkovitost je odnos između ostvarenog korisnog učinka i energije potrošene za ostvarenje tog učinka. U zgradarstvu energetska učinkovitost znači upotrebu manje količine energije za grijanje i hlađenje prostora, ventilaciju, rasvjetu te pripremu tople vode, uz nesmanjenu razinu udobnosti odnosno osjećaja ugode u prostoru, a energetska obnova se provodi na način da se poboljša odnos korisnog učinka i potrošene energije.

Energetska obnova zgrada

Energetska obnova je posebno interesantna i isplativa kod starijih zgrada i njom se postižu najveći rezultati u uštedi energije na postojećim zgradama, a istovremeno je obnova prilika za njihovo nužno i temeljito osuvremenjivanja i povećavanje razine udobnosti zgrade.

  Energetska obnova predstavlja najveći potencijal za energetske uštede na postojećim zgradama, a istovremeno je prilika za njihovo temeljito i nužno osuvremenjivanje. Projekti energetske obnove vraćaju uložene investicije kroz uštede, s dodatnom prednošću povećanja kvalitete života i udobnosti boravka u zgradama.

  Projekti obnove započinju energetskim pregledom, izradom energetskog koncepta i koncepta financiranja. Koncepti financiranja podrazumijevaju uključivanje financijskih institucija, te izradu studije izvodljivosti s naglaskom na maksimalizaciju ušteda u odnosu na ulaganje. Nakon osiguranja financiranja slijedi izrada cjelovite projektne dokumentacije, izbor kvalitetnog izvođača radova i izvođenje radova, a projekt u konačnici završava mjerenjem i verifikacijom ušteda te izradom energetskog certifikata zgrade

  Tvrtka Energotok izrađuje projekte energetske obnove postojećih zgrada dajući cjelovita rješenja koja daju najveći rezultat uštede  uz optimalno i isplativo ulaganje.

 

Niskoenergetske kuće

Niskoenergetska kuća je kuća koja troši maksimalno 30 kWh/m2god. energije za grijanje. Takve se kuće zovu i trolitarske kuće. Prema jednostavnom izračunu proizlazi da će takva kuća na grijanje trošiti otprilike 3 lit/m2god. lož ulja, 3 m3/m2god. prirodnog plina ili 6 kg/m2god. drvenih peleta. Smanjenje toplinskih gubitaka niskoenergetske kuće ostvaruje se na slijedeće načine:

  • orijentacija kuće na jug

  • odvajanje toplinskih zona kuće (dnevna soba prema jugu, ostave na sjever)

  • kompaktna gradnja

  • vrlo dobra toplinska izolacija cijelog oplošja kuće

  • prozori sa 3-slojnim staklom

  • niskotemperaturni sustav grijanja

  • kontrolirana ventilacija prostorija sa rekuperacijom

 

Kako bi povećali dobitke energije preporuča se:

 

  • aktivno korištenje sunčeve energije pomoću sunčevih toplovodnih kolektora (topla voda) i fotonaponskih ploča (električna struja) i

  • pasivno korištenje sunčeve energije preko velikih staklenih ploha okrenutih na jug.

Termografska ispitivanja građevina

Infracrvena termografija je izuzetno korisna metoda za vizualizaciju toplinskih gubitaka kroz elemente konstrukcije kod istraživanja i unapređivanja energetske efikasnosti zgrada. Pomoću termografskih snimaka elemenata građevne konstrukcije moguće je u njima, nerazornom metodom prepoznati nedostatke vezane uz toplinske karakteristike građevine.

  Sposobnost termografskog uređaja (IC kamere) da brzo i efikasno registrira male razlike temperature čine ga pogodnim za određivanje diskontinuiteta temperaturne razdiobe na površini građevinske ovojnice. Termografskim snimanjem zgrada, te kasnijom stručnom interpretacijom moguće je locirati nedostatke konstrukcije i usmjeriti zahvate na rekonstrukciji prema optimalnom poboljšanju energetske efikasnosti sustava zgrade.

  IC mjerenjem vanjske ovojnice zgrade dolazi se do podataka o kvaliteti toplinske izolacije, a time i do spoznaje u kojem smjeru voditi obnovu zgrade koja će dovesti do najveće uštede energije. Mjeri se postojanje "toplih mostova", mjesta najvećeg gubitka energije. Termografsko ispitivanje završava izvještajem u kojem se intepretira snimka i determiniraju mjesta najvećeg prolaska energije koja su kasnije podloga za kvalitetno provođenje energetske obnove građevine.

bottom of page